سلام دوستان عزیزم دکتر مصطفی قاسمی هستم . امروز میخوام درباره مقایسه قرصهای جوشان و قرص های معمولی مطالبی رو ارائه بدم. پس با من همراه باشید .قرص جوشان نوعی مکمل دارویی است که حدود 250 سال پیش وارد بازار دارویی گردید و به سرعت توانست جایگاه خود را در میان مردم پیدا کند.تولد کنندگان دارو این قرصها را با الهام از نمکهایی که در  چشمه‌های معدنی وجود داشتند، تولید کردند

استفاده از این قرصها در چند دهه اخیر بسیار رایج شده است. یکی از دلایل این امر استفاده ساده و آسان از این مکمل است. قرص جوشان به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند در مایعات مانند آب و یا آب میوه حل شود و سپس مورد استفاده قرار گیرد.

قرص جوشان چیست؟

این قرص به گونه ای طراحی شده است که در تماس با مایعاتی مانند آب یا آب میوه شروع به حل شدن می کند. همین امر سبب می شود که این محصولات مور علاقه کسانی باشد که نمی توانند دارو و یا مکملهای دارویی و غذایی را به صورت قرص و یا کپسول مصرف کنند.

انواع قرص جوشان چه فواید و چه مضراتی دارند؟

فواید قرص جوشان در بدن

این فواید به شرح زیر هستند:

  • طعم بهتر
  • هضم ساده تر
  • افزایش مایعات بدن
  • مصرف راحت تر
  • اندازه گیری ساده تر

طعم بهتر

یک دلیل بسیار مهمی که مصرف دارو را برای بسیاری از افراد به کاری سخت و طاقت فرسا تبدیل می‌کند این است که معمولا داروها طعم تلخ و ناخوشایندی دارند و همین امر مصرف دارو را بسیار سخت می‌کند.قرص جوشان را می‌توان در آب و یا آب میوه حل کرد! همین امر سبب می‌شود که این مکملها طعم بسیار خوشایندی داشته باشند و فرد از خوردن آنها حس خوبی بگیرید.

هضم ساده‌تر

قرصهای معمولی کم کم در معده هضم می‌شوند و گاهی اوقات ممکن است تنها بخشی از این قرصها هضم شوند و همین امر سبب بروز مشکلات گوارشی از جمله سوزش معده می‌شود.در مقابل این قرصها، مکملهای جوشان قبل از مصرف به خوبی در آب و یا مایعات دیگر حل می‌شوند و در نتیجه دیگر در معده تجمع پیدا نمی‌کنند و مشکلات گوارشی برای معده به وجود نمی‌آید.

در واقع می‌توان به این موضوع اشاره کرد که طعم مناسب و هضم ساده این مکملها در برابر قرصهای معمولی  از دلایل مهمی هستند که بسیاری از افراد را به سوی استفاده از این مکملها می‌کشاند!

افزایش مایعات بدن

با توجه به اینکه این مکمل در آب و یا مایعات دیگر حل می‌شود شما برای مصرف این مکمل یک لیوان آب را به طور کامل می‌خورید. بسیاری از افراد با قرصهای معمولی تنها یک یا دو جرعه آب می‌نوشند و همین امر بدن را در معرض ابتلا به کم آبی و بروز مشکلات دیگر قرار می‌دهد.استفاده از این مکملهای جوشان راهکاری مناسب برای جلوگیری از کم آب شدن بدن بعد از مصرف قرص است. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان استفاده از این قرصها را به جای قرصهای معمولی پیشنهاد می‌دهند.

مصرف راحتتر برای کسانی که گلو درد دارند

ابتلا به بیماریهای مختلف سبب می‌شود که گلو متورم شود و همین امر بلعیدن را دشوار می‌کند. همچنین افراد مسن اغلب در بلعیدن مشکلات زیادی دارند و داروها و یا قرصها را به سختی می‌خورند. استفاده از قرص جوشان این مشکل را حل می‌کند و فرد دیگری مشکلی در بلعیدن نخواهد داشت.

اندازه‌گیری ساده‌تر

قرص جوشان به سادگی در آب و یا هر مایع دیگر حل می‌شود و سپس فرد آن را می‌نوشد. با این وجود، قرصهای معمولی و پودرهای دارویی را باید اندازه گیری کرد و سپس مورد استفاده قرار داد. برای مصرف این مکملها دیگر نیازی به پیمانه و یا واحد اندازه گیری داروهای مایع ندارید. بلکه به راحتی یک قرص را درون آب می‌اندازید و سپس می‌نوشید بدون اینکه نگران باشید که مکمل را کمتر یا بیشتر از حد مصرف کرده باشید!

عوارض قرص جوشان

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا این محصولات می توانند عوارضی را نیز برای سلامتی در پی داشته باشند! در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله! اگر این قرص ها بی رویه مورد مصرف قرار بگیرند می توانند مشکلاتی را برای سلامتی به وجود بیاورند که مهمترین آنها به شرح زیرند:

  • ترشح بیش از حد اسید معده
  • سوزش معده یا مشکلات روده
  • حالت تهوع
  • سوزش سردل
  • گرفتگی معده

آیا این قرص ویتامین ث جوشان می تواند باعث خراب شدن دندان ها شود؟

بهتر است بدانید که جویدن قرص ویتامین ث یا نوشیدن روزانه آن می تواند به دندان ها آسیب وارد کند. به همین دلیل توصیه می شود قرص های ویتامین ث را یا به طور کامل ببلعید و یا از طریق نی بنوشید تا به دندان ها آسیب وارد نشود.

امیدوارم از مطلب امروز سایت داروخانه آنلاین دیجی دارو بهره کافی را برده باشید. با تشکر دکتر قاسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *