سلام روز آدینه به خیر و شادی.امیدوارم آخر هفته خوبی را همراه عزیزانتان تا این لحظه سپری کرده باشین. امروز جمعه 29 فروردین ماه 1402 شمسی است. بحث داغ امروز ما واکسن گارداسیل یا همون واکسن پیشگیری از زگیل تناسلی یا HPV  می باشد. در این مطلب کاملا به این موضوع خواهیم پرداخت.

واکسیناسیون Gardasil در برابر سایر عفونت‌هایی که در طول رابطه جنسی منتشر می‌شوند، مانند کلامیدیا، هرپس، سفلیس و …، ایمنی ایجاد نمی‌کند بنابراین حتی با انجام واکسیناسیون، رابطه جنسی ایمن بسیار مهم است. عفونت‌های ویروس زگیل تناسلی HPV می‌توانند از طریق هر تماس پوستی منتقل شوند و معمولاً در انگشتان، دست‌ها، دهان و اندام تناسلی دیده می‌شوند. این به این معنی است که ویروس می تواند در طول هر نوع فعالیت جنسی، از جمله لمس کردن، پخش شود. پس دوستان توجه داشته باشین که راههای پیشگیری را کاملا در طوا رابطه جنسی حفظ نمایید.

بعضی از شرکت های پخش مثل شرکت بهستان پخش  اقدام به پخش واکسن گارداسیل می کنند. این واکسن به صورت سهمیه بندی و خیلی محدود در اختیار داروخانه ها قرار می گیرد. داروخانه آنلاین دیجی دارو هم گاهی اوقان چند عدد سهمیه دریافت می کند. دوستانی که مایل به تهیه این واکسن از داروخانه دکتر قاسمی هستند با در دست داشتن نسخه پزشک به صورت حضوری به داروخانه مراجعه کرده و واکسن گارداسیل را دریافت کنند. این واکسن به صورت یخچالی بوده و باید حتما زنجیره سرمای آن رعایت شود. پس دمای مناسب آن بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد می باشد.

 واکسن گارداسیل 9، در برابر 9 نوع ویروس زگیل تناسلی HPV (6 ،11 ،16 ،18 ،31 ،33 ،45 ،52 و 58) ایمنی ایجاد می کند. در بین ویروس زگیل تناسلی، انواع 16 و 18 علت اکثر (بیش از 80%) سرطان های دهانه رحم هستند. انواع 31، 33، 45، 52 و 58 باعث 15 درصد سرطان های دهانه رحم می شوند. انواع HPV نوع 6 و 11 باعث حدود 90 درصد زگیل های تناسلی می شود، بنابراین استفاده از گارداسیل 9 به محافظت از دختران و پسران در برابر سرطان و زگیل تناسلی کمک می کند.

حراج باورنکردنی دیجی دارو از دست ندهید، روی تصویر کلیک کنید.

واکسن گارداسیل به صورت 2 تزریق در بازو با فاصله حداقل 6 ماه تزریق می شود.

مهم است که هر دو دوز واکسن را تزریق کنید تا محافظت در برابر ویروس زگیل تناسلی کامل شود.
اما اگر به 3 دوز واکسن نیاز دارید توجه کنید که:

  • دوز دوم باید 2 ماه پس از دوز اول تزریق شود.
  • دوز سوم باید 4 ماه پس از دوز دوم تزریق شود.

دوستان در نظر داشته باشید که تزریق واکسن گارداسیل برای سنین بالای 26 سال توصیه نمی شود.

انواع واکسن گارداسیل:

  1. گارداسیل 9: گارداسیل آمریکایی واکسن HPV 9 ظرفیتی (Gardasil9، vHPV9)
  2. گارداسیل 4 :گارداسیل آمریکایی واکسن چهار ظرفیتی اچ پی وی (Gardasil، vHPV4)
  3. واکسن سرواریکس: واکسن دو ظرفیتی اچ پی وی (Cervarix، vHPV2) این واکسن را به صورت غلط گارداسیل آلمانی نیز می گویند.
  4. واکسن پاپیلوگارد: واکسن دو ظرفیتی HPV این واکسن را به صورت غلط گارداسیل ایرانی نیز می گویند.

بنابراین فقط دو نوع واکسن گارداسیل 9 و گارداسیل 4 ظرفیتی داریم. هر چهار واکسن ویروس پاپیلومای انسانی در برابر انواع ویروس اچ پی وی 16 و 18 که باعث بیشتر سرطان های دهانه رحم و واژن و مقعد می شوند، ایمنی ایجاد می کنند.

امیدوارم از مطلب امروز بهره کافی را برده باشید. با تشکر دکتر قاسمی موسس و مسئول فنی داروخانه آنلاین دیجی دارو 1402/02/29 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *